Törpe kutyák

Ez az ebnevelde oldalon létrehozott Törpe kutyák falka honlapja!

Ez a Golden Retviveres leírás 2. része! A másikon valamit elrontottam, és ezért hoztam létre megint! További jó olvasást!

A fehérje:

A fehérje minden élő szövet fő alkotóanyaga. Elengedhetetlen a megfelelő növekedéshez és az izomzat fejlődéséhez. A haj, a bőr, a karmok és az izmok főként fehérjéből állnak. Kutyája testében ezernyi különböző fehérje található, mindnek külön funkciója van, de valamennyi ugyanazokból a kisebb egységekből, az aminosavakból épül fel. Néhány aminosavat elő tud állítani a szervezet, a többit a tápláléknak kell biztosítania.

Hús, tojás, hal, állati belsőségek, tejfélék, élesztő – ezek mind kitűnő fehérjeforrások az állateledelekben.

A fehérjehiány tünetei

A fehérjehiány, amelyet vagy az étrend túl alacsony fehérjetartalma vagy bizonyos létfontosságú aminosavak hiánya okoz, a felnőtt kutyáknál súlycsökkenéshez, a kölyök kutyáknál visszamaradt növekedéshez, valamint izomsorvadáshoz vezethet.

A fehérjehiány további tünetei a csökkent étvágy, a durva és fénytelen szőrzet, a betegségekre való nagyobb hajlam, és néhány esetben az ödéma (folyadék-felhalmozódás).

A rostok:

Főleg szénhidrátokon alapuló szerves összetevők.

A rostok lehetővé teszik a jó emésztést, hiányuk vagy nem megfelelő arányuk a székrekedés fő okozója. A rostok jótékony hatással vannak az emésztésre, és biztosítják a bélsár megfelelő állagát.

A rizs-, a kukorica-, a búza és a növényi alapú termékek kiváló rostforrások az állateledelekben.

A vitaminok:

Gondoskodnak a kiváló látásról, a csontnövekedésről és a hatékony anyagcseréről.A kutya szervezetében lejátszódó anyagcsere-folyamatok vitaminok segítségével mennek végbe. Ennek magyarázata, hogy a vitaminok elengedhetetlen katalizátorai a kémiai reakcióknak.

Vannak vízben, illetve vannak zsírban oldódó vitaminok, és minden egyes vitamin rendkívül speciális szerepet tölt be. Ha kutyája például megvágja a mancsát, akkor az egyik vitamin segít elállítani a vérzést, míg egy másik támogatja a seb gyógyulását. Miután nehéz természetes forrásokból megfelelő arányban hozzájutni a vitaminokhoz, a tápba bevitt vitamin-kiegészítéssel lehet kielégíteni a szükségletet.

A hozzáadott vitaminok, a tejtermékek, a zöldségek, a máj, a vese, az élesztő és a gabonafélék kiváló vitamin-források az állateledelekben.

Megfigyelőképessége, hozzátartozóinak adott hanglejtése iránti érzékenysége és a zajok, a gesztusok és az események egymással való összekötésének képessége által a kutya képes elsajátítani, megérteni egy bizonyos ,,szókincset". Ez azonban nem analóg az emberi nyelvvel.

Az első szó, amelyet a kutyának meg kellene tanulnia,  a neve. Az összes parancsot , amelyet majd megtanul, úgy fogja neki mondani,hogy először kedvesen megszólítja a nevével. Ez figyelmessé és fogékonnyá teszi.

Javaslatunk: Kis golden retrieverét úgy szólítsa nevén, hogy örüljön, ha hallja, tehát kedves, bátorító hangon. Így sokkal hamarabb megtanulja a nevét.

Szobatisztaság:

Elérkezett a nagy nap. A körülbelül 10 hetes kutyakölyök beköltözik új otthonába. Lehet, hogy már hosszú autóút áll mögötte, és valószínűleg nagyon össze van zavarodva. Minden új, semmi sem olyan, mint amit megszokott. Mielőtt beviszi a lakásba, adjon lehetőséget neki arra, hogy vizeljen. Menjen ki vele a kertbe, vagy egy kis füves térre. De a kölyök maradjon pórázon, soha sem tudhatjuk, hogyan fog viselkedni az új környezetben. Ha sikerült neki, nagyon dicsérjük meg. Ha nem, akkor legyünk felkészülve rá, hogy ezt a lakásban fogja megtenni. Őrizze meg nyugalmát, a következő egy- kettő hétben valószínűleg lesz mit feltörölni a padlóról, és összetakarítani a szőnyegről.

Fontos: Egy ilyen korú kutyakölyök még nem képes túl sokáig visszatartani vizelési ingerét. Ha észreveszi, hogy pisilni kell, akkor nagyon hamar meg kell találni a megfelelő helyet.

A következő időkben csak önön fog múlni, hogy megtanítsa a kutyával, hol vizelhet. Természetéből kifolyólag a kutya nagyon tiszta állat, és soha nem piszkít oda, ahol alszik. Ha betartja a következő utasításokat, akkor golden retrievere hamarosan az egész lakást olyan helynek fogja tekinteni, ahol alszik,és játszik, és ekkor nem piszkít oda többet:
     - Mindig dicsérje meg a kutyáját, ha kint vizelt.
     - Alvás és evés után mindig vigye arra a helyre, ahol könnyíthet magán.
     - Figyeljen rá játszadozás közben. Ha nagyon keres valamit, akkor ne habozzon, menjen vele ki a szabadba.
     - Ha véletlenül mégis a lakásban vizelne, ami kezdetben normális, ne büntesse meg, hiszen önnek is meg kell tanulnia helyesen értelmezni a kutya viselkedését. Ekkor hangosan csak annyit mondjon: ,,nem", és vigye ki a kölyköt arra a helyre, ahol vizelhet.
     - Az esti etetés ne történjen nagyon későn, és lefekvés előtt még egyszer menjen ki a kutyával.
     - Eleinte még éjszaka is egyszer. kétszer vizelnie kell majd. Mivel ezekben az időkben még az ön ágya mellett alszik, észre fogja venni, ha felébred. Ekkor gyorsan menjen ki vele.
Ez az első időszak természetesen nagyon fárasztó, de fel a fejjel: a kölyök megnő, és vele együtt a hólyagja is. Akkor nem kell majd olyan sokszor vizelnie, és megtanulja ezt jelezni is. Egy pár hét múlva ezek a kezdeti nehézségek elmúlnak.


A házirend:

A kutya a ,,szokások állata", azaz egyértelmű hierarchikus rendre és olyan vezérfonalakra van szüksége, amelyekhez tarthatja magát. Ha ma megteheti azt, amit holnap nem, akkor mindig meg fogja próbálni elérni azt, ami számára kellemesebb. Ezért már az elején állítson fel egy házirendet fix szabályokkal, amelyeket a kutyának be kell tartania:
1. szabály: az asztalnál nem szabad kunyerálnia. Tehát az asztalnál nem szabad semmit adni neki, bármennyire szépen néz is.
2. szabály: a ruhadarabok, például a zoknik vagy a cipők, valamint a bútorok, a szőnyeg stb. a kutya számára tabuk. Adjon neki inkább olyan tárgyakat, amelyeket rágcsálhat, szétszedhet.
3. szabály: nem szabad az asztalról ételt lopnia. Ne adjon erre lehetőséget neki, mert különben egy óvatlan pillanatban újra és újra meg fogja kísérelni.
4. szabály: nem szabad a kanapéra feküdnie. Ha ez fontos önnek, akkor egyszer sem tehet kivételt ez alól.

Fontos: A nevelés kulcsszava a következetesség. Önön fog múlni, hogy kutyájából zsarnok vagy kellemes lakótárs válik-e.

A fent nevezett tilalmak mellett a házirendnek tartalmaznia kell a kutya igényeit is:
A golden retriever kedveli a társaságot, ezért szüksége van emberekből álló ,,falkája" közelségére. Pihenés vagy alvás közben nem szabad zavarni.

A szocializálódás:

Mai világunk túlzottan tele van ingerekkel: zajokkal, szagokkal, a forgalommal, tömeggel stb. A kutya egészséges pszichikai fejlődésében fontos szerepet játszik az, hogy lehetőleg már kölyökkorában megtapasztalja azt, ami felnőtt kutyaként várni fogja. 8-16 hetes korában különösen fogékony és tanulékony. Ezért ebben az időszakban lehetőség szerint sok olyan szituációval ismertesse meg, amellyel idősebb korában is találkozni fog. Ily módon elérheti azt, hogy felnőtt kutyájuk később majd csak tényleg kivételes esetekben jöjjön ki sodrából. A szocializálódás azonban nem csak a környezet megismerését jelenti. A fejlődő kutyának találkoznia kell fajtársaival is. Társasági lényként szüksége van kutyákkal való kapcsolatokra ahhoz, hogy egészséges társasági viselkedést legyen képes kialakítani. Sok helyi kutyaiskola hetente kétszer- háromszor jellemfejlődési játszónapokat vagy úgynevezett kölyökiskolákat tart. Ezeknek alkalmával a kiskutyák felnőtt társaikkal való kapcsolat közben elsajátítják a helyes társasági viselkedést. Emellett különböző környezeti ingerekkel és zajokkal is megismerkednek.

A legfontosabb vezényszavak:

Fontos: Az összes parancsot úgy kezdjük, hogy a kutyát nevén szólítjuk. Így felhívjuk figyelmét.

,,NEM!"
Valószínűleg - törvényszerűen - az első parancs, amit a kutya meg fog tanulni, a ,,Nem!" lesz(természetesen a neve az első szó, amit megtanul, de a nem az első parancs). A kis golden retriever igazán egy olyan lény, aki mindent pontosan meg akar vizsgálni. Ezért eleinte sok olyan szituáció fog akadni, amikor nemet kell mondania neki. Ilyenkor mondja a nevét, és hangosan és érthetően azt, hogy ,,nem". Először valószínűleg alig fog reagálni, lehet, hogy éppen csak egy röpke pillantást vet majd önre, de nem fogja magát jobban zavartatni. Ekkor menjen oda hozzá, még egyszer ismételje meg nyomatékosan a parancsot, fogja meg, és adjon neki ahelyett a drága cipő helyett, amit éppen rág, egy harapnivaló fadarabot. Az is előfordulhat, hogy még most sem fogadja el a ,,nem"-et. Ilyenkor türelmesen és következetesen ki kell tartanuk amellett, hogy a cipő tabu, de a fadarab megengedett. Mihelyst elfogadja a nemet nagyon dicsérje meg.
Hogy az egész nap ne csak ,,nem"-ekből álljon, hiszen az életnek örömet is kell hoznia, gondolják át, hogy mi az, ami abszolút tabu. Néhány ,,nem" szituációnak már kezdetben elejét lehet venni: azokat a dolgokat, amelyek arra ösztönzik a kutyát, hogy megrágja őket, eleinte pakolja el. Ehelyett tegyünk számára néhány játékot elérhetővé.

,HOZZÁM!"
A második parancs, amelyet kezdettől fogva gyakoroltatni kell vele, a ,,hozzám". Ezt a parancsot nem csak a szabadban póráz nélkül lehet gyakorolni, hanem a lakásban és a bekerített kertekben is. Ezt az utasítást csengő, barátságos hangon mondja ki, mintha a kutyára valami nagyon jó várna. Ha odajön, akkor nagyon fontos, hogy kiadós dicséretet kapjon.
Javaslatunk: A ,,Hozzám" parancs gyakorlásánál hasznos lehet, ha leguggol, amikor hívja a kutyát.

,,ÜL!"
Az ,,ül" a harmadik parancs, amely megkönnyíti a golden retrieverrel töltött napjainkat. Ezt például akkor mondhatjuk neki, amikor nyalánkságot kap. Ha érti a parancsot, akkor amíg megkapja a finom falatot, szépem ülve marad, és nem ugrik önre. Annak érdekében, hogy megtanulja mit kell tennie, finoman nyomja le hátsó részét, és közben mondja, hogy ,,ül". Ha ül nagyon dicsérjük meg, és adjuk oda neki jutalmát. A nyalánkság segít abban, hogy ez a feladat jól bevésődjön. Később pedig más alkalmakkor is végre fogja hajtani ezt a parancsot, ha ön úgy akarja. Hiszen ne feledjük, hogy a golden retriever nagyon okos állat, és amit egyszer megtanult, azt sohasem fogja elfelejteni.

Ez a három parancs általában elegendő a golden retrivel való mindennapi kapcsolat során. De mivel ez a kutyafajta könnyen tanul, ezért a legtöbbször több mindenre is megszokták tanítani. Például: fekszik, marad, pitizik, forog, pacsi, ugrik, stb. De ezeknek a parancsoknak a többsége már csak arra való, hogy megmutassuk, milyen okos a kutyánk. A mindennapi életben esetleg a fekszik, és a marad parancsot lehet még használni.

Dicséret és büntetés:

Előzetesen le kell szögeznünk, hogy a kutya nem érti az emberi értelemben vett ,,büntetést". A kutya nevelésében a büntetés inkább a tilalom betartásával egyenlő. Alapjában véve nagyon csínján kell bánni a büntetéssel, mint nevelőeszközzel. Ez azt jelenti, hogy lehetőség szerint kevés alkalmat a kutyának arra, hogy engedetlen legyen. Tervezze úgy a nevelést, hogy többször részesülhessen dicséretben, mint büntetésben. És főleg eleinte nagyon dicsérje meg. Hangjából hallania kell az örömöt.

Fontos: Csak akkor szabad golden retrieverét megbüntetni, ha rajtakapta azon, hogy rosszat csinál.

Ha szükség van büntetésre, akkor az a következő fokozatokban történjen:
- Ha a határozott ,,nem" nem elegendő, akkor erősen fogja meg nyakát, és mondja azt, hogy ,,nem" miközben oldalra tolja.
- Ha ez nem elég, ragadja meg pofáját, nézzen mélyen a szemébe és ismételje meg határozottan a ,,nem" - et. Ezt a fogást uralkodási gesztusként már anyjától
ismeri. A kutyamama ugyanis úgy teremti meg a tekintélyét, hogy pofájával befogja a kiskutyák száját.
- Ha még ez sem vezet sikerhez, akkor nyomja a földre, miközben megismétli a parancsot. Ezt a ,,nyelvet" is a kutyafalkából ismeri. Mostanra már fel kellett
fognia, hogy ön mit vár el tőle. De ne felejtse el, ez a kutya érzékenyen reagál a szidásra. Nehogy túlzásba vigye.

Fontos: ha kutyáját már nagyon régóta hívja, és borzasztóan dühös, hogy sokáig nem jön, de végül is mégis odamegy önhöz, akkor nem szabad megszidnia. Azt ugyanis a kutya nem képes felfogni, hogy hirtelen miért kap ki, amikor odament.

Mit tegyünk, ha a kutya problémákat okoz?

Abból is származhatnak problémák, ha a kutyának - mindegy, hogy a ketrecben-e vagy a lakásban - nem teljes, hanem unalmas és magányos életet kell élnie. Üvölteni fog, ha ketrecben van, és megpróbál onnan kitörni, és a lakásban pedig megkísérli összetörni a berendezést. Ilyenkor meg kell változtatni a tartási szokásokat, és hozzá kell igazítani a kutya igényeihez.

Egyik- másik golden retriever tulajdonos akár csalódhat is, mivel kutyája minden látogatónak örül, és semmi házőrző ösztön nincs benne. Ilyenkor csak az segít, ha megváltoztatjuk belső hozzáállásunkat, ugyanis a golden retriever nem házőrző kutya.

Ha a szobatiszta kutya hirtelen ismét bepiszkít, akkor először azt kell tisztázni, hogy nem beteg-e. Ha nem, akkor ennek okát a kutya pszichéjében kell keresni. Volt valami súlyos változás a családban? Egy kisbaba született talán? Lehet, hogy a golden retriever elhanyagolva érzi magát. Maradjon nyugodt, és ismét kezdje el szobatisztaságra tanítani, akár kölyökkorában.

A pubertáskor, tehát 5- 15 hónapos korában meg is változhat a viselkedése. (Erről bővebben a ,,A kölyökből felnőtt lesz" című részben). Az előző magabiztosság átalakulhat bizonytalansággá. A kutya hirtelen félőssé válhat a számára már ismerős szituációkban. Ilyenkor maradjon nyugodt, és ne kezdje el sajnálni, sem simogatni, ezt ugyanis úgy venné, mintha dicséretben részesülne magatartása miatt. Ez a félősség azonban gyakran magától elmúlik. Sajnálata vagy az ön bizonytalansága azonban nem szabad, hogy viselkedésében megerősítse a kutyát. Néha segít, ha először elkerüljük a félelmet kiváltó szituációkat azért, hogy a stresszt fokozatosan, céltudatosan és óvatosan ismertessük meg a kutyával, és magabiztosságát kis lépésekben adjuk vissza neki.

Testi fejlődése

A kutyakölykök 59-63 nap vemhességi idő után jönnek a világra. A golden retriever születési súlya körülbelül 400-450 gramm között van, és már életének első 8-10 napja alatt megduplázza ezt. 10-12 nap múlva kinyitja szemét és 18-20 nap múlva már a világosságon és a sötétségen kívül több dolgot is meg tud különböztetni.

Amikor körülbelül tíz hetes korában önhöz kerül, még megvannak a tejfogai. 6 hónapos koráig fogai lecserélődnek, amely a kutyáknál minden további nélkül panaszokat okozhat.

A csontok nem alkalmasak arra, hogy kielégítsük vele rágási és rágcsálási ösztönét. Egyrészről ez - ha nagyobb mennyiségben adjuk neki - székrekedést okoz, másrészről pedig a csontszilánkok a kutya emésztőtraktusában sérüléseket okozhat. Adott esetben ez a kölyök még fejlődésben lévő fogazatának túl kemény is lehet.

Javaslatunk: A fogak lecserélődési időszakában a kutyakölyöknek erős ingere van arra, hogy mindent megrágjon. Ezért harapdálásra alkalmas tárgyakat kell biztosítani számára. A kisállat-kereskedésekben kaphatók speciálisan kölykök számára kifejlesztett játékok, de egy nem töredező fadarab vagy egy kiselejtezett házicipő is megteszi.

A kölyökkutya teljesen körülbelül 9-12 hónapos korára fejlődik ki, ritkán esetleg még ennél is később. Miután elérte végleges magasságát, testi fejlődése nem záródik le. A golden retriever csak 2-3 éves korára válik ,,kifejlett" kutyává, mivel vázrendszerének fejlődése eddig tart.

Fontos: Elsősorban az izületeken alakulhatnak ki a helytelen táplálás, a túl sok mozgás és az ebből adódó túlterhelés miatt fejlődési zavarok, amelyek maradandó károsodásokat okozhatnak.

Kutyasétáltatás

Az első napokban szoktassa hozzá a kölyköt a pórázhoz, és kis, a kutya tempójának megfelelő tempójú séták közben együtt derítsék föl a szűkebb környezetüket.

Fontos: A sima padló és a lépcső akadály a kölyök számára. A még gyenge mozgásszervei nem bírják az ilyen terheléseket.

Az első hetekben naponta háromszor félórás séta elegendő. Ugyanis a kölyökkutya otthon a lakásban vagy a kertben is kitombolja magát. Amikor féléves lesz, az egyik séta hosszabb is lehet. Természetesen ha valakinek nincs ennyi ideje a kutyájára, vagy a kutyáját kertben, udvaron tartja, a golden retriever azt sem viseli meg, de azért rendszeres törődést igényel ezen a téren is.

Ha kertben tartjuk akkor is naponta egyszer el kell vinni sétálni, vagy ha csak kétnaponta van rá idő, akkor is legalább kertben játsszunk vele egy kicsi, mondjuk dobáljuk neki a labdát, hogy visszahozza.
18 hónapos korától kezdve a golden retriever akár 15 km-es, vagy akár hosszabb túrákra is elkíséri önt.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 18
Heti: 33
Havi: 119
Össz.: 34 626

Látogatottság növelés
Oldal: Golden Retriver
Törpe kutyák - © 2008 - 2024 - torpekutyak.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »